Egypt

Informace o Egyptě

Egypt patří mezi nejstarší státy světa s historií přes 5 tisíc let a v současné době se řadí mezi nejstabilnější a nejrychleji rostoucí ekonomiky v rámci Afriky a Blízkého východu. Oficiální název Egypta je Egyptská arabská republika, oficiálním jazykem je arabština, v turistických letoviscích není problém se domluvit anglicky.

Státním zřízením je Egypt poloprezidentská republika, 10 % ze 100 milionů obyvatel jsou křesťané. Tempo ročního růstu HDP v posledních letech se pohybuje okolo 5 %, tento trend byl založen díky pokračujícím bankovním, daňovým a celním reformám, největší podíl na růstu HDP má privátní sektor, zejména služby a průmysl. Trvale roste i příliv zahraničních investic, zejména z USA, zemí EU a bohatých ropných monarchií Perského zálivu. Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu byla egyptská ekonomika v roce 2021 dvacátou největší ekonomikou světa (z hlediska HDP v paritě kupní síly). Egypt je tradičním obchodním partnerem České republiky, obchodní výměna mezi ČR a Egyptem vykazuje trvale vysoké aktivní saldo ve prospěch české strany. Cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších sektorů egyptské ekonomiky, zemi ročně navštíví miliony turistů. Egyptská vláda je si těchto skutečností vědoma a v zemi je proto kladen velký důraz na bezpečnost, čehož příjemným důsledkem je prakticky nulová kriminalita (nižší i v porovnání s Českou republikou).

Měnou v Egyptě je egyptská libra (EGP, 1 EGP = 100 piastrů), současný kurz vůči české koruně se pohybuje okolo 1,38 Kč za 1 EGP. Na většině míst lze platit platební kartou. Přesto však doporučujeme vždy mít u sebe i přiměřenou částku v egyptských librách, ty je možné směnit před cestou v ČR. Případně tak lze učinit přímo ve v Egyptě ve směnárně či bance za eura či dolary, je však třeba vždy předložit pas. V Egyptě je kurz v bance stejný jako ve směnárně, tato činnost je přísně kontrolována ze strany státu a není tak třeba se obávat nevýhodného kurzu či jiných nekalostí jako u českých směnáren.

Volnými dny jsou pátek a sobota, neděle je již pracovní den.

Klima – léto po celý rok

Egypt je jednou z nejslunnějších zemí na světe. Ve vnitrozemí dosahují teploty ve dne vyšších hodnot a v noci naopak nižších (velká část vnitrozemí je pokryta pouští Sahara), nežli na pobřeží Rudého moře, kde je klima mírnější a stabilnější, což je dobrá zpráva pro ty, kteří zvažují pořízení nemovitosti v Hurghadě.

Nejteplejšími měsíci jsou v Hurghadě červenec a srpen, kde průměrná celodenní teplota činí 29 °C, pro srovnání v Praze je to v těchto měsících 20 °C.

I v nejchladnějším měsíci lednu se průměrné teploty v Hurghadě přes den pohybují nad 20 °C ve stínu (na slunci je teplota vyšší, pocitově okolo 26 °C; průměrná celodenní teplota v Hurghadě v lednu je okolo 17 °C, což je stejná hodnota jako v Praze v první polovině měsíce června).

Teplota moře se od května do prosince pohybuje přes 24 °C, přičemž nejteplejší je moře v srpnu, kdy dosahuje 28 °C. Nejchladnější je moře v únoru a březnu, kdy klesá k 22 °C (nejen v těchto měsících tak lze využít bazény v resortech).

Možnost celoročního koupání a opalování podtrhuje skutečnost, že lze spočítat na prstech jedné ruky dny, kdy je v Hurghadě zataženo a prší – v průměru za celý rok jsou pouze to pouze 2 dny.

Diplomatické zastoupení

V případě nutnosti je možné kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Káhiře, úřední hodiny jsou v neděli – čtvrtek od 08.00 – 16.30 hod (pátek a soboty jsou v Egyptě dny volna).

Adresa: 4 Dokki Street, 12511 Giza, Cairo

Tel.: + 20 233 339 701, +20 233 339 720

E-mail: cairo@embassy.mzv.cz

Nouzová linka: +20 122 742 75 13

Bližší informace naleznete na stránkách Velvyslanectví České republiky v Káhiře:

https://www.mzv.cz/cairo/cz/index.html

Aktuální informace ohledně vstupu do Egypta najdete zde:

https://www.mzv.cz/cairo/cz/viza_a_konzularni_informace/index.html

Linky pro případ nouze

Linka první zdravotnické pomoci: 123

Turistická policie: 126 (nebo +20 253 108 55)

Vstup do Egypta

Pro vstup do Egypta je nutné vízum, nejlepší je zakoupit si jej po příletu přímo na letišti v Hurghadě hotovostní platbou v amerických dolarech.  Turistické vízum na pobyt do 30 dní stojí 25 USD.

Pozor, platnost pasu musí být ještě alespoň 6 měsíců ode dne návratu, toto je velmi přísně kontrolováno.

Pro vlastníka nemovitostí je nejvýhodnější zařídit si rezidenční vízum s platností až na 5 let.

× Máte dotaz?